„Jestem EKO cały rok” - jesień 2022.
Od października 2022 roku rozpoczęła się realizacja Projektu „Jestem EKO cały rok” Ekologiczna podróż przez cztery pory roku. Inicjatorami i koordynatorami działań projektowych są nauczyciele naszej szkoły: Agnieszka Felczyńska, Wioletta Kubiak, Marek Kubiak oraz Małgorzata Turska.
W projekcie biorą udział uczniowie następujących oddziałów: ZRW, 2-3 ua, 4-6 u, 4-5 a, ale nie zapominamy oczywiście aby w część działań projektowych angażować całą społeczność szkolną. Ponadto do udziału w projekcie zaprosiliśmy również dwie zaprzyjaźnione placówki: Środowiskowy Dom Samopomocy w Głownie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu.
Głównym założeniem Projektu jest wdrożenie dzieci i młodzieży do działań proekologicznych przez cały rok (uwzględniając cztery pory roku) oraz okazanie poprzez działania projektowe, iż dzieci i osoby z niepełnosprawnością intelektualną, pomimo swoich ograniczeń, potrafią prowadzić ekologiczny styl życia. Biorąc pod uwagę specjalne potrzeby edukacyjne uczestników projektu dbamy o to by zadania miały charakter terapeutyczny, dostosowany do ich indywidulanych potrzeb i możliwości.
Projekt został podzielony na cztery panele : jesień, zima, wiosna, lato.
Pierwsza część Projektu „Jesień” była realizowana w miesiącach październiku i listopadzie. Minione miesiące obfitowały w działania takie jak:
- W ramach zajęć warsztatowych zorganizowanych dla uczestników projektu powstał plakat informacyjny o naszych działaniach, odbyła się prelekcja na temat założeń proekologicznych oraz prezentacja filmów edukacyjnych o tematyce ekologii.
- Wychowawcy wraz z nauczycielem bibliotekarzem przeprowadzili cykl zajęć tematycznych: „Drzewa i zwierzęta chronione w Polsce i naszym regionie”.
- W klasach powstały kąciki o tematyce jesiennej pod hasłem „Dary Jesieni”.
- Zaprosiliśmy na spotkanie Pana Emila Snużkę przedstawiciela Fundacji ECOROWER, który wprowadził nas do tematu eko-łąk.
- Na terenie naszego miasta Głowna za sprawą Pana Emila powstają eko -łąki, w związku z tymi działaniami zorganizowaliśmy pieszą wycieczkę w celu obserwacji przygotowywania terenu do siania eko-łąki.
- Przed naszą szkołą został wygospodarowany i przygotowany teren na którym, uczniowie wysiali łąkę z nasion podarowanych przez Pana Emila Snużkę.
- Na terenie naszej szkoły została przeprowadzona akcja podczas której, uczestnicy projektu przekazali tabliczki informacyjne z hasłami: „włącz eko myślenie, zgaś zbędne oświetlenie”, „Pamiętaj, zakręć wodę”. Tabliczki umieszczono w każdej klasie oraz łazienkach szkolnych.
- Na parterze holu szkolnego został zagospodarowany kącik ekologa, gdzie umieszczono zakupione przez darczyńców kosze do segregacji i tablica informacyjna dotyczącą zasad segregacji odpadów. Ponadto w kąciku ekologa znajduje się: pojemnik na zużyte baterie, pojemnik na korki, oraz plakat informacyjny dotyczący Projektu.
- Zorganizowano wycieczkę do lasu, połączoną ze spotkaniem z przedstawicielami Koła Łowieckiego „Dzik” dla wszystkich uczestników projektu w tym z ŚDS Głowno i SOSW Zgierz, gdzie wspólnie sadziliśmy drzewa i tropiliśmy ślady zwierząt a na zakończenie zjedliśmy pieczoną kiełbaskę.