Trwa wczytywanie strony ...

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
95-015 Głowno
ul. Kopernika 26a
tel./fax (42) 719-08-54
.

Spis treści

50 lat naszej szkoły.

Jubileusz – 50 lat naszej szkoły.

 

23 czerwca 2017 r. podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dyrektor Maciej Lisowski ogłosił nadchodzący rok szkolny rokiem jubileuszowym z okazji 50 rocznicy powstania naszej szkoły.

 


50 wspomnień na 50-lecie.

 

We wrześniu ogłosiliśmy akcję 50 wspomnień na 50-lecie. Zwróciliśmy się z prośbą do wszystkich byłych i obecnych pracowników szkoły, a także do współpracowników i osób związanych ze szkołą o osobiste wspomnienia i refleksje związane z pracą w Szkole Specjalnej. Mimo, że minął już rok jubileuszowy nasza prośba nadal jest aktualna. Wspomnienia w formie pisemnej prosimy wysłać na adres mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub pocztowy szkoły (95-015 Głowno, ul. Kopernika 26a) lub też dostarczyć bezpośrednio do sekretariatu szkoły. Cenne dla nas będzie każde wspomnienie, nawet najkrótsze opisujące jeden dzień, jedno wydarzenie, zawierające anegdoty, czy też opisujące ogólne wrażenie i atmosferę pracy w szkole. Zebrane wspomnienia opublikujemy drukiem lub na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce Wspomnienia.

 


Spotkanie po latach.

 

W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia naszej szkoły 2 października 2017 r. doszło do spotkania po latach. W spotkaniu wzięły udział nauczycielki-seniorki, które od pierwszych dni tworzyły Szkołę Specjalną w Głownie. Przybyły na spotkanie Panie: Krystyna Kujawska-Podgórska, Mieczysława Dałek, Maria Heinze-Ciąpała, Janina Marszałek i Genowefa Gładoch. Dyrektor Maciej Lisowski serdecznie przywitał Panie w progach naszej szkoły, a następnie w miłej atmosferze przy kawie z ciastkiem wspomnieniom nie było końca. Po obiedzie, obejrzały Panie szkołę, która tak bardzo zmienia się na naszych oczach.

 

 

 

 

 

 

 

Koncert jubileuszowy.

 

We wtorek (24.04.2018 r.) o godz. 17.00 w Miodowym Domu (ul. Dąbrowskiego w Głownie) odbył się koncert z okazji 50-lecia naszej szkoły. Zaprosiliśmy wszystkich naszych przyjaciół i miłośników dobrej muzyki. W prezencie dla dzieci zagrali: zespół Bille Jean w składzie: Małgorzata Stec (vocal), Adam Lis (gitara), Adrian Latosiewicz (piano) i Szymon Musierowicz (bas), duet bluesowy Sapieja – Gara, czyli Jarosław „Sapcio” Sapieja (harmonijka) i Jerzy Gara (vocal, gitara) oraz zespół Trzeci Oddech Kaczuchy czyli Andrzej Janeczko i Maja Piwońska. Na widowni zaszczycili nas swoją obecnością Starosta Bogdan Jarota z małżonką, wicestarosta Wojciech Brzeski, burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski. Sala pełna gości bawiła się pięknie. W przerwach między występami zespołów muzycznych Justyna i Bogdan Oskrobowie przedstawili prezentację multimedialną na temat historii i czasów obecnych naszej szkoły. Pomysłodawcą i organizatorem koncertu był Dariusz Młynarczyk.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość kończąca obchody 50-lecia naszej szkoły.

 

13 czerwca 2018 r. w środę miała miejsce uroczystość kończąca obchody 50-lecia naszej szkoły. Program uroczystości przedstawiał się następująco:

 

 

 

1. Rozpoczęcie uroczystości przez prowadzących (Monika Świąder i Kamil Latosiewicz).

2. Wystąpienie dyrektora szkoły Macieja Lisowskiego.

3. Przemówienia gości.

4. Nadanie sztandaru szkole.

5. Wręczenie wyróżnionym medalu „Złoty Piotruś”.

6. Część artystyczna – przedstawienie pt. „Jeżyk” przygotowane przez Bogusławę Długołęcką i Monikę Zielińską.

7. Wspólna zabawa – pląsy, tańce, piosenki (Monika Świąder i Kamil Latosiewicz).

8. Tort i poczęstunek.

9. Zabawy z dziećmi na placu zabaw.


 

 

 

 

 

 

 

Po części wstępnej nastąpiła ceremonia poświęcenia i nadania sztandaru szkole. Uroczystość ta przebiegała według następującego scenariusza. Prowadzący Bogdan Oskroba przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina wprowadził uroczystą atmosferę słowami:

 

„Zarówno w życiu pojedynczych ludzi, jak i całych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach i w pamięci. Taką chwile będziemy przeżywać i my na dzisiejszej uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru naszej szkole.”

 

W dalszej części prowadzący zwrócił się do obecnego księdza:

 

„Zanim sztandar stanie się własnością społeczności szkolnej prosimy ks. Cypriana o poświęcenie sztandaru. Proszę wszystkich o powstanie.”


 

Ksiądz Cyprian poświęcił sztandar, a prowadzący poprosił księdza:

„Prosimy również o modlitwę, abyśmy my i nasi uczniowie, w swoim życiu czcili wartości, jakimi dla każdego Polaka są BÓG, HONOR, OJCZYZNA”

 

Po modlitwie prowadzący:

„Dziękujemy serdecznie księdzu Cyprianowi. Za chwilę sztandar stanie się prawną własnością szkoły. Proszę pana starostę Bogdana Jarotę o przekazanie sztandaru dyrektorowi szkoły panu Maciejowi Lisowskiemu”.

 

Pan starosta podchodzi do sztandaru, który znajduje w centralnej części placu pod opieką strażnika sztandaru Rafała Biernackiego. Dyrektor zajmuje miejsce naprzeciwko starosty. Pan starosta przekazuje sztandar dyrektorowi ze słowami:

„Panie Dyrektorze, przekazuję ten sztandar Zespołowi Szkół Specjalnych w Głownie. Sztandar szkoły jest symbolem tradycji patriotycznych i wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej i edukacyjnej szkoły oraz wspólnych dążeń społeczności szkolnej i lokalnej. Bądźcie wierni tym ideom po wsze czasy.”

 


 

Dyrektor odpowiada:

„Przyjmując sztandar wyrażam serdeczne podziękowania za tak cenny dar. Pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są fundamentem pracy naszej szkoły. Od dziś z otrzymanym sztandarem będziemy uczestniczyć we wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych i państwowych.”

 


 

 

Dyrektor klęka na jedno kolano, ujmuje brzeg sztandaru i całuje go. Wstaje i przejmuje sztandar od starosty.

 

Prowadzący dziękuje Staroście, a dyrektora prosi o prezentacje sztandaru. Dyrektor dokonuje prezentacji sztandaru, pochyla w stronę widowni najpierw awers, a następnie rewers sztandaru. W tym czasie prowadzący opisuje sztandar:

 


 

 

„Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100x100 cm. Awers jest w kolorze czerwonym. Na takim tle widnieje godło państwowe orzeł biały w koronie. Królewskiego ptaka otacza napis wyszyty złotą nicią Pracą i Nauką Służymy Ojczyźnie. Rewers jest w kolorze granatowym. W centralnej części umieszczony jest wizerunek naszej szkoły. Nad budynkiem szkoły świeci Słońce, symbol oświecenia, ciepła i nadziei, którego promienie tworzą drogę, po której rodzice z dzieckiem zmierzają do szkoły, do naszej szkoły. Na rewersie znajduje się wyszyta srebrną nicią nazwa szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W GŁOWNIE. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewce zakończone jest metalowym okuciem z figurą orła. Na drzewcu sztandaru znajduje się tabliczka z nazwiskami fundatorów sztandaru."

 

Po prezentacji i opisie sztandaru następuje przekazanie sztandaru uczniom naszej szkoły.

Prowadzący: „Teraz nastąpi przekazanie sztandaru uczniom. Proszę wszystkich Państwa o powstanie. Baczność. Poczet sztandarowy Zespołu Szkół Specjalnych do przyjęcia sztandaru wystąp!”

 

Poczet sztandarowy w składzie: Gabriel Pacho, Patrycja Dałek i Emilia Jóźwiak zajmuje miejsce naprzeciwko dyrektora szkoły. Dyrektor przekazuje sztandar młodzieży szkolnej ze słowami:

 

„Drodzy Uczniowie. Przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Nieście sztandar wysoko, rozsławiajcie imię naszej szkoły.”

 


 

Chorąży pocztu przyjmując sztandar mówi:

 

„My uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie przyjmując ten sztandar przyrzekamy otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego powiatu i naszej Ojczyzny.”

 

Prowadzący: „Spocznij! Dziękujemy panu dyrektorowi. Teraz przedstawiciele klas w imieniu wszystkich uczniów złożą ślubowanie na sztandar szkoły. Proszę o wystąpienie przedstawicieli uczniów do ślubowania”

 

Reprezentanci klas występują, ustawiają się naprzeciwko siebie, po czworo w szeregu. Chorąży występuje naprzód, pochyla sztandar pomiędzy szeregami. Tekst przysięgi przeczyta uczennica Oliwia Szczerba, a uczniowie składający przysięgę powtarzają: ślubujemy. Prowadzący wydaje komendę: „Proszę wszystkich o powstanie. Baczność! Do ślubowania!”


 

 

Uczennica czyta tekst ślubowania:

 

„My, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Głownie, w obecności naszych rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości, naszej Ojczyźnie i tobie, Szkoło, uroczyście ślubujemy:


 • sumiennie uczyć się i pracować,
 • ŚLUBUJEMY,
 • szanować rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i kolegów,
 • ŚLUBUJEMY,
 • dbać o dobre imię naszej szkoły oraz godnie ją reprezentować,
 • ŚLUBUJEMY.

 

Uczniowie oddają hołd sztandarowi przez pochylenie głowy.

 

Prowadzący: „Po ślubowaniu! Spocznij! Uczniowie po ślubowaniu proszę wstąpić! Proszę o zabranie głosu Dyrektora szkoły”.

 

Dyrektor:

 

„Czym flaga dla kraju, tym sztandar dla szkoły. Cieszymy się, że nasze marzenie się spełniło. A spełniło się dzięki fundatorom sztandaru. Są nimi:


 • Starosta Powiatu Zgierskiego – pan Bogdan Jarota,
 • Pan Ryszard Raczyński,
 • Państwo Alicja i Sławek Wojciechowscy,
 • Pan Andrzej Janowski,
 • Pan Marian Janowski,
 • Państwo Katarzyna i Andrzej Florczakowie,
 • Rada Rodziców przy Zespole Szkół Specjalnych w Głownie,
 • Pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych.

 

Dziękujemy z całego serca wszystkim fundatorom naszego sztandaru. Fundatorów prosimy o złożenie podpisu pod Aktem przekazania sztandaru szkole.”

 


 

 

Fundatorzy podpisują Akt przekazania sztandaru szkole. W imieniu pracowników szkoły – Magdalena Kret, a w imieniu Rady Rodziców - Barbara Doroba.

Na tym zakończono uroczystość nadania sztandaru naszej szkole. Uroku i powagi całości dodawała dostojna dekoracja.

 


 

 

 

Następnie wręczono Medal "Złotego Piotrusia" trzem nagrodzonym osobom: Małgorzacie Żak, Bogdanowi Jarocie i Ryszardowi Raczyńskiemu.

 

W części artystycznej obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie pt. "Jeżyk", tańczyliśmy z maluchami przy pląsach i wysłuchaliśmy kilku piosenek.


 

 

 

 

 

Na zakończenie dyrektor Lisowski zaprosił na tort urodzinowy, który wspólne dzielili: pani Krystyna Kujawska-Podgórska, Wojciech Brzeski i Maciej Lisowski.

 


 

 

 

Skromny poczęstunek i zabawy z dziećmi na placu zabaw

zakończyły uroczystość obchodów 50-lecia naszej szkoły.

"Historia Biblii" - wystawa 2018

"Historia Biblii"

 

 

W piątek (19 października) uczniowie starszych klas naszej szkoły zwiedzili wystawę

pt. "Historia Biblii". Ponad 3000 lat historii Pisma Świętego. Repliki najstarszych

manuskryptów i kamiennych tablic. Papirus, skórzane zwoje i pierwsze drukowane

egzemplarze Biblii. Stara maszyna drukarska, judaszowe srebrniki, cylinder Cyrusa,

Biblia w obrazach i wiele innych ciekawych artefaktów w jednym pomieszczeniu.

Naszą ciekawość na temat Biblii zaspokoiło bardzo interesujące opowiadanie kuratora

wystawy.  Wystawę zorganizowała Fundacja Areopag.

Gość z Zambii - 2018

Gość z Zambii

 

 

8 maja 2018 r. odwiedziła nas Magdalena Kowalska,

wolontariuszka z Zambii.

Pani Magdalena w bardzo ciekawy i interesujący sposób

opowiedziała nam o życiu codziennym mieszkańców Zambii,

a w szczególności o warunkach nauki dzieci w szkole w Lindzie.

Pani Magdalena prezentowała nam pamiątki przywiezione z Afryki,

m.in.: ubrania i biżuterię.

 

My przygotowaliśmy dla zambijskich dzieci

pudło pełne przyborów szkolnych,

które wolontariuszka wkrótce zawiezie do Zambii.

 

Długo będziemy pamiętać wizytę pani Magdy

i mamy nadzieję na jej kolejne odwiedziny

z nowymi wspomnieniami i pamiątkami.

 

 

 

"Niepodległa" - 2018

„Niepodległa” w naszej szkole.

 

 

 

Jeszcze przed wakacjami Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Specjalnych

w Głownie przygotowała projekt, który dyrektor szkoły Maciej Lisowski

zgłosił do konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej

„Godność, Wolność, Niepodległość”.

Konkurs jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa”,

z którego można pozyskać środki na działania

związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

W związku z tym jest to znakomita okazja na włączenie się

w obchody, które mają miejsce w całej Polsce.

Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2 500 wniosków.

Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów,

zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny.

Dofinansowanie zostało przyznane 257 zgłoszeniom,

które uzyskały co najmniej 37 pkt. na 40 możliwych,

na łączną kwotę 2 017 434,06 zł.

Nasz projekt również znalazł się na liście placówek,

którym zostało przyznane dofinansowanie

na organizację obchodów związanych z setną rocznicą

odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program działań Zespołu Szkół Specjalnych w ramach projektu przedstawia się następująco:

 1. Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości.
 2. Wycieczka do Warszawy.
 3. Wykonanie portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 4. Inscenizacja szkolna pt. „Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna”.
 5. Miejska gra terenowa – „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”.
 6. Szkolna wieczornica pieśni patriotycznych.
 7. Warsztaty edukacyjne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dla młodszych i starszych uczniów.

Cały program będzie sfinansowany w 80% ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021,

a w 20% z budżetu powiatu zgierskiego.

 

Zgodnie z założonym planem szkoła realizuje poszczególne punkty programu.

Już we wrześniu uczniowie brali udział w miejskiej grze terenowej

pt. „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”.

6 drużyn z wychowawcami na czele rozwiązywało zadania o różnym stopniu trudności

dotyczące historii i życia codziennego naszego miasta.

Grę zorganizowano we współpracy z Urzędem Miejskim w Głownie.

Poziom zawodów był bardzo wysoki,

ale tylko drużyna klas starszych szkoły podstawowej zdobyła komplet punktów,

a tym samym wygrała szkolną grę terenową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 października grupa 20 uczniów starszych klas,

pod opieką Agnieszki Parol, Rafała Biernackiego i Bogdana Oskroby

wzięła udział w wycieczce do Warszawy.

W programie wycieczki nie zabrakło miejsc męczeństwa narodu polskiego.

Bardzo wzruszające i przejmujące bólem były chwile spędzone na Pawiaku.

Refleksja towarzyszyła uczniom na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Spacer po Starówce pozwolił podziwiać i docenić pracę włożoną

w odbudowę stolicy po zniszczeniach wojennych.

Pamięć polskich żołnierzy poległych na wszystkich polach bitewnych

uczniowie uczcili przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 listopada uczniowie naszej szkoły

w ramach współpracy z instytucjami miejskimi

wzięli udział w zajęciach zorganizowanych

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głownie.

Zapoznaliśmy się z zasadami pracy biblioteki,

poznaliśmy zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem

lektury na temat historii Polski.


 

 

 

 

 

 

 

10 listopada 2018 r. po raz piąty harcerze ZHR w Głownie,

wraz ze wspomagającymi ich partnerami,

zorganizowali grę miejską. Tegoroczna gra pod hasłem

"Ojcowie Niepodległości" poświęcona była uczczeniu

setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do gry przystąpiło 54 młodych ludzi podzielonych na

10 rywalizujących patroli. Naszą szkołę reprezentowali

uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej pod

opieką Agnieszki Parol i Bogdana Oskroby.

Dzięki połączeniu doświadczenia i młodości

nasz patrol wygrał rywalizację zdobywając 113 pkt.

 

 

 

 

 

 

 

13 listopada 2018 r.

 

 

 

13 listopada 2018 r. odbyły się w naszej szkole główne uroczystości

poświęcone uczczeniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie pod kierunkiem Bogusławy Długołęckiej i Moniki Zielińskiej wystąpili

patriotyczną inscenizacją pt. "Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna".

 


 

 

 

 

 

Dariusz Młynarczyk odsłonił portret Marszałka namalowany

w szkolnej pracowni pod swoim kierunkiem.

 

 

 

 

Dyrektor Maciej Lisowski otworzył szkolną wystawę

pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości,

zorganizowaną wspólnymi siłami przez uczniów i pracowników szkoły.

Na wystawie odbyły się zajęcia z zakresu wychowania patriotycznego

dla wszystkich klas naszej szkoły,

a także dla zaproszonych gości.

Odwiedzili nas m.in.: rodzice naszych uczniów,

uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Głownie i w Woli Zbrożkowej

oraz goście indywidualni.


.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.11.br. po południu grupa uczniów

złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów

pod pomnikiem mieszkańców Głowna

- Bohaterów poległych w latach 1939-1945.

 

 

 

Natomiast wieczorem odbyła się wieczornica przygotowana przez Justynę Oskrobę i Monikę Świąder,

podczas której śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Po obejrzeniu filmu "Kamienie na szaniec"

uczniowie zostali w szkole na nocny biwak

pod opieką Agaty Gudej, Moniki Świąder i Kamila Latosiewicza.


 

 

 

 

 

 

 

 

27 listopada br. dwie grupy uczniów naszej szkoły

wzięły udział w zajęciach organizowanych

przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Młodsza grupa podczas warsztatów dowiedziała się

dlaczego polska flaga jest biało-czerwona,

skąd się wziął Orzeł Biały

i dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego”

został naszym hymnem narodowym.

Natomiast starsza grupa

wzięła udział w lekcji muzealnej

nt. "Jak feniks z popiołów

– odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej".

Była to opowieść o drodze

do suwerenności i niepodległości,

którą podążali rodacy podzieleni między trzech zaborców.

Drodze, jaką musiały przebyć Legiony.

Lekcja odbyła się w oparciu o część wystawy

"Drogi do Niepodległej 1791-1921"

i została uzupełniona quizem sprawdzający

naszą wiedzę historyczną.

Poszło nam całkiem dobrze.

Zajęcia zostały zrealizowane

w ramach projektu "Niepodległa".

 

 

 

Ekologia na wesoło

 

 

Ekologia na wesoło


25 kwietnia 2018 r. pojechaliśmy do Łęczycy

na
X Olimpiadę Biologiczno-Chemiczną

pod nazwą "Ekologia na wesoło".

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Mateusz Figura, Bartosz Wojcieszek i Weronika Misiak.

Uczniowie wspólnie zmagali się

z wieloma konkursami

w formie rebusów, krzyżówek

oraz samodzielnie wykonywali

postać z odpadów.

Po długiej walce nasza drużyna

zajęła drugie miejsce.

 

 

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone przez ZSSGŁOWNO
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK