Spis treściDesigned by:

Osiągnięcia
Osiągnięcia plastyczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez DM   
wtorek, 29 marca 2011 19:45

         

Osiągnięcia plastyczne naszych uczniów

 

          Zajęcia plastyczne w naszej szkole mają charakter nie tylko edukacyjny, podnoszący poziom umiejętności plastycznych oraz  wiedzy o sztuce, lecz także terapeutyczno- relaksacyjny. Poza typowymi lekcjami plastyki od roku szkolnego 2009/2010 zajęcia artystyczne poszerzono o artyterapię, blok edukacyjny ukierunkowany właśnie na wykorzystanie terapeutycznych możliwości wynikających z kontaktu ze sztuką. Zajęcia z plastyki i artyterapii muszą zawierać możliwie dużo czynników aktywizujących uczniów, aby w sposób skuteczny zachęcać do malowania lub rzeźbienia.  W naszej szkole dzieci bardzo lubią tworzyć i gdyby nauczyciel w każdym momencie dysponował stosowną ilością materiałów plastycznych - z pewnością powstawałoby o wiele więcej interesujących prac dzieci.

          Wspaniałą rzeczą jest fakt, że zwłaszcza w zespołach edukacyjno-terapeutycznych jest po kilka godzin zajęć plastycznych w tygodniu (5-8). Dzięki temu o wiele więcej jest czasu na wykonywanie bardziej pracochłonnych dzieł. To  właśnie pozwala, aby prace dzieci z naszej szkoły powstające pod kontrolą i w oparciu o fachowe korekty nauczycieli zwyciężały w wielu konkursach plastycznych rozgrywanych na różnych poziomach, począwszy od miejskich a skończywszy na konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Do najbardziej znaczących sukcesów uczniów w ostatnich latach można zaliczyć regularne zwycięstwa różnych kategorii wiekowych w miejskim konkursie plastycznym „Czysta Ziemia”, w którym nasze dzieci startują od lat na tych samych zasadach co dzieci w pełni sprawne. W roku szk. 2009/2010 kategorię szkół ponadpodstawowych wygrał Paweł Nowak, w roku szk. 2008/2009 dwie pierwsze nagrody w kat. szkół podstawowych wygrali Mateusz Kordyjarek oraz Adrian Jóźwiak, w 2007/2008 kategorię gimnazjów wygrał Michał Romanowski. Cofając się wstecz co roku nasi uczniowie zdobywali w tym konkursie pierwsze nagrody, którymi są dobrej klasy rowery górskie.

          Systematycznie  bierzemy udział w plastycznym konkursie wojewódzkim o tematyce strażackiej, w którym zdobywamy wiele nagród, zwykle wygrywając etap powiatowy (w ubiegłym roku najlepszą pracę w powiecie zgierskim w kat. dzieci niepełnosprawnych zdobył nasz uczeń Mateusz Witczak). Zawsze docieramy do finału wojewódzkiego zajmując tam czołowe miejsca, a najlepszym dla naszych uczniów był rok szkolny 2006/2007, kiedy to nasi uczniowie Ania Kowalska i Damian Różański zajęli dwie czołowe lokaty. Nagrody w tym konkursie są szczególnie dla nas cenne, gdyż jest on niezwykle popularny w woj. łódzkim i bierze w nim udział co roku ok. 20 tysięcy dzieci.

          Ciekawostką z roku ubiegłego są nagrody w ogólnopolskim konkursie plastycznym na ilustrację do wiersza Jana Brzechwy „ Na Wyspach Bergamutach”, w którym nasza uczennica Justyna Salska zdobyła III miejsce, a Michał Romanowski wyróżnienie.

 

W bieżącym roku szkolnym - 2010/11 - w konkursie o tematyce strażackiej  w etapie powiatowym uczniowie 
z
naszej szkoły zajęli:
 
Praca D. Kucińskiego - II miejsce. 
II miejsce - Dawid Kuciński, 
 
Praca D. Królikowskiego - III miejsce.
III miejsce - Dawid Królikowski, 
IV miejsce - Artur Śliwkiewicz. 
Ich prace będą reprezentować powiat zgierski w etapie wojewódzkim  konkursu.
Poprawiony: środa, 11 maja 2011 09:06
 
Sukcesy sportowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez ML   
piątek, 18 marca 2011 18:48

Sukcesy sportowe

 

Przez wszystkie lata działalności szkoły nasi uczniowie odnosili sukcesy na zawodach szkolnictwa specjalnego i masowego. Największe osiągnięcia odnotowaliśmy w tenisie stołowym, biegach przełajowych, zawodach lekkoatletycznych, pływaniu, olimpiadach dla najmłodszych i piłce nożnej.

W tenisie stołowym największe sukcesy odnotowaliśmy na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Zgierzu, gdzie corocznie zajmowaliśmy pierwsze miejsca
w kategorii dziewcząt i chłopców. Naszymi mistrzami byli: Jolanta Roźniata, Tomasz Wasiela, Agnieszka Pakulska, Dominik Broniarek, Tomasz Ługowski i Rafał Roźniata. W ostatnich latach I miejsce zajmowali Mateusz Roszewski (2012 r.) i Justyna Witczak wśród dziewcząt (2012 r.). Największym osiągnięciem w tej dziedzinie było zajęcie przez Jolantę Roźniatę 16 miejsca na Mistrzostwach Polski w Inowrocławiu w roku 1996
i 13 miejsca ma Mistrzostwach Tenisa Stołowego
w Ciechanowie w 1997 r.

Nasi uczniowie z reprezentacją województwa łódzkiego na mistrzostwach tenisa stołowego w Ciechanowie

 

 

Odnotowaliśmy sukcesy także w biegach przełajowych. Jacek Karbowiak i Wioletta Dziuda corocznie wygrywali rywalizację na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego
w biegach przełajowych
w Łodzi. Na drugich Mistrzostwach Polski w Ostrzeszowie Jacek zajął 17, a Wioletta 13 miejsce. Oprócz tego Wioletta Dziuda zajęła 2 miejsce w biegu na 1500 m
w XX Ogólnopolskim Biegu im. Janusza Kusocińskiego
w Gnieźnie w 2002 r.

 

 

 

Wioletta Dziuda – najlepsza sportsmenka w historii Zespołu Szkół Specjalnych
w Głownie

 

 

Corocznie zdobywaliśmy liczne medale i tytuły mistrzowskie na Igrzyskach Lekkoatletycznych w Łodzi. Największą liczbę medali zdobyliśmy w roku szkolnym 1995/1996, a mianowicie 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal:

  • Bieg 100 m chłopców- Tomasz Sitkiewicz złoty medal

  • Skok w dal chłopców – Tomasz Sitkiewicz złoty medal

  • Rzut piłeczką palantową – Krzysztof Kulczak złoty medal

  • Rzut piłeczką palantową – Jolanta Roźniata złoty medal

  • Sztafeta wahadłowa 60 m chłopców złoty medal

W ostatnich latach nadal odnosimy sukcesy w tej dziedzinie, czego przykładem są tegoroczne Regionalne Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce, gdzie zdobyliśmy 3 złote medale: w biegu na 60 m i 100 m oraz w skoku w dal.

Mimo braku pływalni w Głownie odnosiliśmy duże sukcesy w pływaniu. Najlepsze wyniki w historii szkoły odnieśli Jacek Karbowiak, Ireneusz Śnieguła, Monika Szczerbiak, Maja Jabłońska, Tomasz Ługowski. W 2005 r. Tomek zajął I miejsce na 50 m stylem dowolnym na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Szkół Specjalnych w Ozorkowie.

W piłce nożnej największe sukcesy osiągnęliśmy w roku 1996. Drużyna w składzie: T. Sitkiewicz, Ł. Bednarek, G. Stępniewski, D. Lotka, J. Olszyński, R. Baranowski, P. Witczak, Sz. Bednarek zajęła 3 miejsce w województwie łódzkim.

Osiągnęliśmy także sukcesy i wysokie lokaty w halowej piłce nożnej. W roku 2011
i 2012 zajęliśmy II miejsce w Powiatowych Mistrzostwach Szkół Specjalnych o Puchar Burmistrza Głowna.

Największym osiągnięciem i wysiłkiem organizacyjnym była organizacja w latach 1994, 1998 i 2004 Ogólnopolskiej Olimpiady dla najmłodszych, w której wzięło udział 900 uczestników z całej Polski. Wszystkie placówki zajęły pierwsze miejsce. Nie było przegranych. Każda ze szkół, a było ich 30 z całej Polski wyjechała z Głowna z kilkoma workami nagród i sprzętu sportowego. Te przedsięwzięcia odbiły się szerokim echem
w województwie łódzkim i całej Polsce. O naszej szkole zaczęto mówić i pisać
w samych superlatywach, a w 2004 r. stał się datą graniczną, od której Zespół Szkół Specjalnych w Głownie zaczął się dynamicznie rozwijać.

 

Mistrzostwa Polski dzieci klas I-III w Głownie

 

Wyżej wymienione sukcesy uczniowie osiągnęli dzięki pracy ówczesnego nauczyciela wychowania fizycznego mgr Macieja Lisowskiego.

Maciej Lisowski

 


Poprawiony: środa, 21 maja 2014 07:22
 


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player